Jdi na obsah Jdi na menu
 


Breakdance

Breakdance, také známý jako breaking nebo b-boying, je bezkontaktní, akrobatický druh tance street dance. Je to jedna ze čtyř základních částí kultury hip hopu (další jsou rap, DJing a graffiti). Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdance je moderní hlavně u mládeže.

Taneční prvky
Break dance se skládá z následujících tanečních prvků:
  • Footwork – tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na zemi.
  • Freezes – různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce.
  • Power moves – nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, část přejatá z gymnastiky – například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.
  • Toprock – základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl.
  • Uprock – krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z kung-fu filmu.
  • Akrobatics – akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost spíš na design a nejvychytanější prvky.
Každý tanečník (b-boy) nebo tanečnice (b-girl) má vlastní styl a vlastní taneční prvky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku fantazie a kreativity, což je jakousi „výzvou“ pro každého tanečníka.

Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci potvrzují, že zranění tu hrozí podobné, jako u spousty jiných sportů. A například bojové sporty na tom v tomto ohledu bývají ještě o dost hůře.

Historie
Uprock byl vůbec první formou breakdance, který nesl znaky bojového umění.Z tohoto důvodu působil velmi agresivně; s postupem doby se ale při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění, takže vznikl nový směr zvaný popping, který okamžitě získal velkou popularitu u mládeže a stal se diskotékovým hitem. Mezi další směry, které breakdance ovlivnily, se může zařadit třeba freestyle, který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Dalším novým směrem, kterým se skupina tanců breakdance rozšířila je footwork, při kterém tanečníci používají ruce k podepření těla, tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, která posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.

Dnes jsou základními prvky breakdance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. V současné době přebírá breakdance prvky i z bojového tance Capoeira.

Taneční „souboje“
V breakdance se pořádají soutěže (souboje; battly), od lokální úrovně po tzv. Battle of the Year (Souboj roku; BOTY). Soutěží buď jednotlivci nebo skupiny (crew) o více členech. Battle se dělí na většinou 3-4 kola (rounds), po které každý b-boy má svůj vstup. Každé kolo trvá maximálně několik desítek sekund (není striktně omezeno), po které se tanečník snaží zaujmout svým stylem a předvést ty nejlepší a nejoriginálnější prvky z každé skupiny, pokud možno spojené do uceleného celku. Breakdance doprovází neoddělitelná hip-hopová hudba, která je často vhodně mixovaná, tak, že se během battle vystřídá několik motivů, na které mohou tanečníci reagovat a přizpůsobit podle nich taneční styl. Soutěžící se navzájem nedostávají do přímého kontaktu (po skončení performance jednoho následuje kreace dalšího a tanečník, který není na řadě zůstává na kraji taneční plochy), avšak samotný taneční styl každého z nich občas vykazuje provokující gesta směrem k oponentovi.
Mezi battly s největší prestiží patří každoroční Redbull BC One nebo Battle of the Year International.

Mezi nejslavnější b-boye pak patří: Lilou (Francie) a Hong10 (Korea), mezi nejlepší crew pak Drifters a Rivers.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář